Словар українського сленгу
БАБКА
(-и) ж.
1. крим. Каблучка, перстень. БСРЖ, 42; СЖЗ, 13.
2. мн. бабки, -бок; крим., жрм. Гроші. Часу тобі - година! Якщо о восьмій не з'явишся з бабками, іду в мінтовку<...> (В. Врублевський, Замах на генсека); Розумієш, я роблю бабки на машинах (А. Кокотюха, Шлюбні ігрища жаб); Ось справжні мужики сидять у крутих тачках з власним водієм, у розкішних костюмах, при бабках їдуть у нічний клуб. А я сиджу тут, як дурень (УМ, 21.06.2000); Ім "світили" шалені бабки (УМ, 22.04.1999). БСРЖ. 42; ПСУМС, 4; СЖЗ, 13; ТСРОЖ, 5; ТСРЯ, 68; ЯБМ, 1, 50.
♦ Бабки відбити, крим. Повернути борг. СЖЗ, 13; ЯБМ, 1, 50.
Бабки гарячі, крим. Гроші, зароблені проституцією. БСРЖ, 42; СЖЗ, 13; ЯБМ, 1, 50.
Бабки ламати, крим. Шахраювати під час розміну та обміну грошей. БСРЖ, 42; СЖЗ, 13; ЯБМ, 1, 50.
Бабки ліпити. Збагачуватися. СЖЗ, 61.
Бабки общакові, крим. Гроші, зібрані злодіями для власних потреб, надання допомоги спільникам та їхнім сім'ям.
Бабки стоять на переломі, крим. Гроші, витягнуті з кишені наполовину. СЖЗ, 13; ЯБМ, 1, 50.
Бабки стоять стовпом, крим. Гроші (у банківській упаковці) лежать пачками (у сумці, портфелі, дипломаті, валізі). СЖЗ, 13; ЯБМ, 1, 50.
Бабки чисті, крим. Гроші, що містяться в банку. СЖЗ, 13; ЯБМ, 1, 50.
■ Слово походить від зображення Катерини II на асигнаціях XVIII-XIX ст. (саме вона - "бабка"). Грачев, Мокиенко, 27. Пор. КАТЯ.
■ Номінація пов'язана з російським варіянтом гри у бабки, суть якої у збиванні бабок - надкопитних кісток домашніх тварин або замінників цих кісток, відлитих з чавуну чи свинцю; звідси бере початок популярний російський фразеологізм сшибать (зашибать, заколачивать) бабки. Грачев, Мокиенко, 28-29.
■ У російському селянському побуті "бабкою" (і "бабою") називали кілька поставлених один до одного снопів, один з яких клали зверху цієї "піраміди". Здалеку така "споруда" скидалася на російську бабу у сарафані. "Бабками" часто рахували урожай: "скільки ти бабок зняв?" Розраховувались нерідко також "бабками". Пізніше, під впливом російської гри в "бабки" (див. вище), слово почало вживатися у множині.
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: БАБКА


матиме такий вигляд: Що таке БАБКА