Фразеологічний словник української мови
ЧЕРГА

відбува́ти / відбу́ти че́ргу. Робити що-небудь неохоче, без будь-якого бажання. Зиркав (Коваль) на всіх спідлоба, сопів та все придивлявся до Чумачихи, як вона обідає: з смаком чи так собі, аби одбути чергу? (В. Кучер).

на че́рзі, зі сл. бу́ти, стоя́ти і под. Перший у певній послідовності. — Некрутський набір, Сидоре,— одказав голова,— твій Іван на черзі (О. Стороженко); Олексієві пішов двадцятий, стояв він на черзі у некрути (П. Куліш).

на че́рзі дня, зі сл. стоя́ти, бу́ти. Як першочергове завдання. Є важливі ділянки літератури, складні й часткові проблеми, питання різного характеру, пов’язані з творчою діяльністю окремих письменників і цілим літературним процесом, які стоять на черзі дня, чекають на своїх дослідників (З журналу). на че́ргу дня, зі сл. ста́вити. На чергу дня сучасних вимог треба ставити питання визначення призначення металу або сплаву відповідно до їх властивостей, які залежать від складу та будови цих металів і сплавів (З газети).

по́за че́ргою. Терміново, відклавши все інше. — В лабораторії є наказ виявляти мої негативи й друкувати зараз же поза всякою чергою (Ю. Яновський).

у пе́ршу че́ргу. Насамперед, передусім, спочатку. Якщо спробувати визначити основні ідеї збірок (Л. Дмитерка) “Крилатий кінь” і “Причетність”, то цілком очевидно, слід у першу чергу говорити про ідеї миру — миру на землі (З газети); При виборі творів для перекладу Франко орієнтувався в першу чергу на їх політичну й громадську спрямованість (З журналу).

у свою́ че́ргу. Так само, також. — І нікому — ніякого спуску. Все, що підлеглим належить,— дайте. Бо я в свою чергу вимагатиму з вас немилосердно по всіх пунктах. Вам зрозуміло? (О. Гончар); У свою чергу префікс до- трансформує значення граничності і виступає синонімом до префікса при-: “Вона доторкнулась до його виду” (Культура сл.). своє́ю че́ргою. Гість своєю чергою випив за здоров’я хазяїна, потім хазяйки, а далі за здоров’я Ваті (І. Нечуй-Левицький).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ЧЕРГА


матиме такий вигляд: Що таке ЧЕРГА