Фразеологічний словник української мови
ФОРМА

втрача́ти / втра́тити фо́рму. Переставати бути здатним найкраще виявляти сили, вміння, здібності і т. ін. — Спортом, спортом треба займатись,— одразу ж зауважив професор.— Передчасно втрачаєте форму, ще дівчата подумають, що лінтюх (ледащо), а ви ж трудяга, я певен (О. Гончар).

вхо́дити / ввійти́ в фо́рму. Набувати такого стану, в якому повністю можна виявити свої сили, здібності, уміння. Тільки прибадьорився старий, ввійшов у форму — і раптом така смерть (І. Драч).

для фо́рми. Щоб забезпечити лише формальний бік справи, створити потрібне враження; удавано. З такою владою, яку ми маємо в особі Гната, люди не погоджуються. Сесії проводить для форми, грубіянить, ображає людей, одним словом, хазяйнує, як хоче (Григорій Тютюнник); // Заради пристойності, порядку. Од того часу Онися Степанівна тільки для форми інколи просила в батюшки дозволу брати наймитів для своєї роботи (І. Нечуй-Левицький).

по (всій) фо́рмі. Дотримуючись певних правил, вимог, настанов; як належить. (Вареник:) Що ми, діти, — чи як, щоб у хаток гратись? Ми з тобою написали всі бумаги, як слідує (потрібно) по формі (М. Кропивницький); Потім Брянський покликав Сагайду і той підбіг, гупаючи важкими чобітьми. Він теж сьогодні був увесь чепурний, святковий, тугий і відрапортував урочисто по всій формі (О. Гончар).

у по́вній фо́рмі. У доброму фізичному стані, з належним комплектуванням, оснащеністю тощо (про армійський, міліцейський і т. ін. підрозділ, групу людей). Полк був у повній формі (Ю. Яновський).

у фо́рмі якій. У такому фізичному або духовному стані, коли можна найповніше виявити свої сили, уміння, здібності і т. ін. (про людину). — Інна в чудесній формі. Я позавчора бачив, як вона веслувала (В. Собко); Зітхнувши, він підвівся .. — Не в формі наш патрон, — сказав Хома (Н. Рибак); Певно, не треба доводити, якою злагодженою, чіткою має бути робота міського транспорту, щоб доставити всіх, хто користується його послугами, до робочих місць вчасно і, як то мовиться, в хорошій формі (З газети).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ФОРМА


матиме такий вигляд: Що таке ФОРМА