Фразеологічний словник української мови
ТУДИ

(і) туди́ і сюди́. У різні місця, в різних напрямках. Ну, як би так мені туди? Хоч би ж тобі де-небудь щілка — Я і туди, я і сюди — Ніяк: ні зверху, ні з причілка (Л. Глібов); Люди снуються туди і сюди — хто знає, куди й для чого (М. Коцюбинський); // Ухильно. Словами і туди й сюди, а ділом нікуди (Укр.. присл..).

не туди́. 1. Не звертати уваги на що-небудь; забувати про щось. (Химка:) Що ж се я? Забалакалася з вами, та й не туди, що самовар зовсім погас (Панас Мирний); — Батеньку! — аж руками сплеснув Чистогоров.— А я й не туди, хто це з тобою.— І вся його увага одразу ж перейшла на Надію (Я. Баш). 2. зі сл. ду́мати, говори́ти і под. Не те, що слід. — Не гармоніст — шахтар мені, шахтар потрібен з тебе.— Я думав…— Думав не туди (П. Дорошко).

ні (ані́) туди́ ні (ані́) сюди́. У незмінному стані; нерухомо, не посуваючись. Минув тиждень, два, місяць. Справа стояла на місці — ні туди, ні сюди (В. Винниченко); — І закріпимо (верстат). Щоб ні туди йому, ні сюди (О. Донченко); І так патраючи та скубаючи себе зо всієї сили, вони (жінки) вперлися на місці — ані туди ані сюди і при тому вивискували, мов кобили, коли до них залицяються жеребці (У. Самчук).

ні сюди́ Мики́та, ні туди́ Мики́та. Немає виходу; нікуди. Товариш Пупишкін сказав: — Совершено правільно (цілком правильно): ні сюди Микита, ні туди Микита… Це участь інтелігенції… (М. Хвильовий).

ру́ки не туди́ стоя́ть у кого і без додатка. Хто-небудь невправно щось робить, не вміє робити чогось і т. ін. (Надія:) Куди ж його приткнуть? Нездатний ні до якої роботи. У нього й руки не туди стоять (О. Підсуха); — Баба, вона таки — баба! Тільки й почуєш — то те, то се, то не туди руки стоять (О. Ковінька).

(там (туди́, в ті місця́ і т. ін.),) де Мака́р теля́т пасе́, ірон. Там або туди, де важкі умови життя, куди потрапляють, як правило, не з власного бажання; дуже далеко. Скільки-то люду .. пішло на казенні хліба, а дехто попхався аж туди, де Макар телят пасе (Панас Мирний). де Мака́р теля́т не пас. Опинились в грізний час, Де Макар телят не пас (В. Іванович).

(там (туди́, в ті місця́ і т. ін.),) куди́ Мака́р теля́т не ганя́в (рідше не ганя́є, не го́нить і т. ін.), ірон. Туди або там, де важкі умови життя, куди потрапляють, як правило, не з власного бажання; далеко. Підеш туди, куди Макар телят не ганяв (Укр.. присл..); (Синявін:) Зрадить він вас, зажене туди, куди Макар телят не ганяв, клянусь, зажене (Іван Ле); Стражник продовжував уперто дивитися на Лук’яна, а губи мало не казали: “Малописьменні! Мене не проведеш. Уже не одного такого спровадив, куди Макар телят не гонить!” (П. Панч); — Все платформи та програми шукають.., за яку, трясця їхній тітці, туди йдуть, куди Макар телят не гнав (М. Стельмах).

(там (туди́, зві́дти і т. ін.),) де ко́зам ро́ги пра́влять. Там, де важкі умови життя, де перебувають, куди потрапляють перев. не з власного бажання; далеко. Збирається (Ївга) на весілля, а жених там, де козам роги правлять! (Г. Квітка-Основ’яненко); Як то кажуть, протрубив від дзвінка до дзвінка там, де козам роги правлять, і разом з дружиною .. повернувся на Україну (З газети); — Досталося ж Денисові Лискотуну за усі його діла… .. і спроваджено .. до товариства, туди, де козам роги правлять (Г. Квітка-Основ’яненко); — Комашко заведе твою Саню туди, де козам роги правлять (І. Нечуй-Левицький); — Рубонеш одного, а вони селом наваляться на тебе, дадуть, скільки влізе духу, а потім відправлять туди, де козам роги правлять (М. Стельмах); (Гужій:) Здоров, Романе! Відкіля це з’явився? (Лановий:) Відтіля, де козам роги правлять (Я. Мамонтов). там, де Си́дір ко́зам ро́ги пра́вить. — Я думаю так: попадись ти оце кому-небудь з таким

то туди́, то сюди́. У різні боки, в різних напрямках. Сидить (Андрійко). Не плаче… Тільки перелякані блискучі очі бігають то туди, то сюди (М. Коцюбинський).

туди́ до ли́ха!, несхв. Уживається для вираження незадоволення, розчарування, здивування, обурення з приводу чогось неприємного, несподіваного і т. ін.; погано. (Хуса:) Швидше йди вдягайся.. (Йоганна:) А маю тільки сю одежу. (Хуса:) Туди до лиха! (Леся Українка).

туди́ ж! Робити те саме, що й інші, не завжди маючи для цього підстави або права. (Любов:) І сей туди ж, докоряє! Зрадили, бачте, його надії! Хто ж просив надіятись! (Леся Українка); — Тільки дівка.., така алюрна та вродлива, як наша вчителька.— То тому тебе й понесло в таку грязюку. Старе луб’я, а туди ж,— проказала тітка Орина, піджавши губи (П. Панч).

туди́ й доро́га, зневажл. 1. кому. Уживається для вираження згоди, схвалення того, що хтось заслуговує свою долю і нічого шкодувати за ним. Принц… розповів, як старий цар загинув.— Туди йому й дорога! — погодилися судді (Три золоті сл.); Коли було побачить (Тихон), що чоловік .. йде в шинок.., то і скаже: — Туди ледачому і дорога! (Г. Квітка-Основ’яненко); — А Хлопєшка — ти чув? — зник, кажуть, уночі. В олешківські плавні, мабуть, до Гаркуші подався.— Туди йому й дорога (О. Гончар). 2. чому. Так тому й бути, не варто про це журитися, шкодувати. — Не в хаті діло,— глибокодумно зауважував Свербивус.— А в чому ж? — дивувався Коритний.— В тому, що її спалили.— Туди їй і дорога,— жартував Коритний,— нема чого шкодувати (М. Ю. Тарновський).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ТУДИ


матиме такий вигляд: Що таке ТУДИ