Фразеологічний словник української мови
ТРУБА

виліта́ти / ви́летіти в трубу́. 1. Зовсім розорятися, лишатися без будь-яких засобів існування. — Я багато не прошу... Хай би надали вільготу бити колодязі до Перекопу.. А то мислимо хіба: з тельбухами вилетів у трубу! (О. Гончар); Бізнес диктує темп... Даси маху — можеш погоріти, вилетиш в трубу (Ф. Маківчук). 2. Не давати потрібної користі; марно витрачатися, пропадати. — Менше начальства буде, то й менше дурних трудоднів у трубу вилітатиме (Ю. Збанацький); І хіба не прикро, що лише 30 процентів його (вугілля) виконують корисну роботу, а 70 процентів, як то кажуть, вилітає в трубу (З журналу); Однак, мабуть, дуже грішною була спадщина Кабашних, не пішла вона Лук’янові в руку: вилетіла в трубу (О. Гончар). 3. Зникати, не виправдовувати себе. — Кінчив навчання, вірував, молився і викохував свій сад. Але от прочитав я пана Дарвіна, віра моя, як би це сказати...— Вилетіла в трубу,— перехопив Мічурін (О. Довженко).

ді́ло труба́ (таба́к, ва́кса) чиє, ірон. Комусь зовсім погано; у когось дуже погані, зовсім безнадійні справи. Кукса хоч і п’яний був, але подумав трохи і бачить, що діло його труба (В. Кучер); (Хома:) Ваші бороняться. Тільки табак діло їхнє: стрілять нічим! (Я. Мамонтов); — Який перший потяг, з тим і їду. — Хм. Діло вакса,— кінчив Черв’як (І. Микитенко). ді́ло тютюно́м па́хне. Він раніше за нас… пронюхав, що його діло тютюном пахне (Д. Прилюк).

трима́ти (держа́ти) хвіст (хвоста́) трубо́ю (бу́бликом), зневажл. 1. Не журитися, зберігати почуття оптимізму; бути впевненим у собі. Навіть в шахту принагідно Він (Филимон) спускається .. солідно: З провожатим, як турист, І трима трубою хвіст (С. Олійник); Пимін з бригадою вночі .. виштовхали платформу в доменний цех .. Звитяга! держіть хвіст трубою, братове ковалі, електрозварники і клепальники (М. Рудь); — Головне, Романе, держи хвоста бубликом! — міцно потиснув руку і подався з подвір’я Шмалія (М. Стельмах). 2. Бути занадто самовпевненим; бундючитися; не зважати на інших. “А він норовистий.., Передерій,— подумав Лебединець.— Тримав хвіст трубою” (І. Цюпа). хвіст бу́бликом. Всі ходять, голови задравши і хвіст бубликом (О. Копиленко).

як (мов, ні́би і т. ін.) ієрихо́нська (єрихо́нська, ярихо́нська) труба́, зі сл. го́лос. Дуже гучний, сильний. (Колос:) І що ж? Ви в атаку — “за Батьківщину, ура”?.. (Орлик:) Куди мені, там у командира голос як труба ієрихонська (О. Корнійчук); “Хіба попові потрібні знання? — глузував не раз Славко.— Попові потрібен голос як єрихонська труба” (П. Колесник); (1-й гість:) У вас, сваток, го! гол… лос як труба ярихонська (І. Микитенко).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ТРУБА


матиме такий вигляд: Що таке ТРУБА