Фразеологічний словник української мови
ПРАВО

бра́ти / взя́ти свої́ права́. Утверджуватися в чомусь, виявлятися на повну силу. Завжди рани дістає колишнє, як нове бере свої права (М. Рильський).

вступа́ти (входи́ти) / вступи́ти (ввійти́) в (свої́) права́. Виявлятися повною мірою. Робочий будень ще не склав інструментів, але свято вже входило в свої права (О. Кундзич); Весна вступила в свої права (З журналу).

з по́вним пра́вом. На цілком законних підставах; правильно, справедливо. Новелу “Сміх” (М. Коцюбинського) можна з повним правом зарахувати до зразків революційної сатири (З журналу); Павло Тичина з повним правом свого часу сказав: “Не той тепер Миргород, Хорол-річка не та” (М. Рильський); Донбас з повним правом називають індустріальною перлиною України (З журналу).

на пташи́них права́х, зі сл. бу́ти, жи́ти і т. ін. Не маючи законних підстав, надійного становища і т. ін. Ця людина без батьківщини знайшла притулок у Римі без дозволу італійських властей і живе на пташиних правах (З газети).

позбавля́ти / позба́вити (пра́ва) го́лосу кого. Забороняти кому-небудь брати участь у голосуванні. (Коваль:) Я пропоную конфіскувати майно. Заарештувати Чирву та ще кількох. Позбавити їх голосу (І. Микитенко).

по пра́ву, з дієсл. Дійсно, насправді, безперечно, справедливо і т. ін. Гейне сказав, і по праву сказав, ще й другі слова, яких я не важуся сказати (Леся Українка); Життя минає, кращі роки і кращі сили пішли .. на боротьбу з мерзотою і справжніми ворогами українського народу і його паразитами, словом, на все те, про що я по праву міг би й не думати зовсім (О. Довженко).

пра́ва рука́ чия. Найнадійніший, найкращий помічник у кого-небудь. (Таранець:) Микола в мене така дитина, .. розумний, права рука моя по усьому торгу (Г. Квітка-Основ’яненко); Селяни з цікавістю дивилися на Нечипора .. Хотіли підійти й полапати його. Це ж таки була права рука Бурися. А Бурися хто не знає? (М. Хвильовий); Княгиню Ольгу здивувало, що ця визначна особа імперії..— права рука імператора, перший його боярин і воєвода, розмовляє з нею руською мовою так, ніби він довго жив на Русі (С. Скляренко).

сла́бість на пра́ву ру́чку, ірон. Хабарництво. У народі зберігається чимало пісень, які висміюють зажерливість і слабість на праву ручку чиновництва та поліції (З газети).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ПРАВО


матиме такий вигляд: Що таке ПРАВО