Фразеологічний словник української мови
ПЕРШИЙ

висо́кої (найкра́щої, пе́ршої і т. ін.) ма́рки. 1. Досвідчений, висококваліфікований, прекрасний і т. ін. (Преображенський:) — Ви от, спеціаліст високої марки, спокійнісінько працюєте в цій дірі, хоч могли б працювати й у значно пристойніших умовах (Іван Ле). 2. Дуже добрий, високоякісний і т. ін. Це коньяк найкращої марки, і його мали використати для цукрової глазурі (Переклад С. Масляка).

вихо́дити / ви́йти на пе́рші ро́лі. Мати найкращі успіхи у чому-небудь; ставати найкращим. У київському середовищі авіаторів Сікорський незаперечно виходив на перші ролі, і на нього покладали великі надії (З журналу).

гра́ти пе́ршу скри́пку в чому і без додатка, рідше де. Бути головним у якій-небудь справі. За плечима багато років великої і високо оціненої народом спільної роботи. Правда, першу скрипку завжди грав Коваль (В. Собко); Тут (у розвитку економічного мислення трудівників) першу скрипку повинен грати інженерний корпус, який тримає екзамен на професійну компетентність (З журналу);. І в нинішньому році механізатори, як то кажуть, гратимуть першу скрипку у вирощуванні зернових (З газети). вести́ (повести́) пе́ршу скри́пку. — Марисі все ж випадає вести першу скрипку, так велить їй діяльне й бурхливе “начало її вдачі” (О. Гончар); Аркадію здалося, ніби він із своєю підвищеною інтелектуальністю і культурою взагалі відійшов на задній план.., а першу скрипку повела офіціантка (В. Собко).

до (пе́рших) пі́внів. Близько до півночі. Перший раз засиділись хлопці до півнів (С. Васильченко); Докія прокидається до перших півнів (М. Стельмах); Він міг завести старого, що так зганьбив його, чорта, у твань і протримати до перших півнів, щоб скрутило його в клубок, міг би наслати на нього безум (В. Дрозд); Може, тому, що стояла хата над шляхом, чи тому, що в дворі був колодязь, єдиний на весь куток Гасанівку.., вона стала найзручнішим місцем для посиденьок, — “закурацій”, а отже й для балачки часом аж до перших півнів (Григір Тютюнник).

до (пе́ршого) сні́гу. До початку зими. — Ви, тату, не журіться,— підбадьорюю його.— Ви ж читати он як умієте! — Та навчився ж,— ходив у школу аж до першого снігу (М. Стельмах).

до пе́ршої сивини́. До старості, до немолодих років. Скажіть, як можуть влаштувати свій дім 20 мільйонів людей, котрі часто-густо до першої сивини живуть у гуртожитках! (З журналу).

заклада́ти / закла́сти пе́рший ка́мінь чого і без додатка. Розпочинати будівництво. Де тільки не закладали наші будівельники перший камінь велетенських споруд! (І. Цюпа); І біла помста налітає на закуту в бетон набережну, на той святий берег, де двісті років тому було закладено перший камінь Бережанська (І. Григурко).

за пе́ршим по́зирком, діал. Одразу. Пізнав (Зам’ятальський) мене за першим позирком і простягнув мені руку (І. Франко).

з (пе́ршими) пі́внями. Надзвичайно рано, відразу після півночі. Що Божий день ми встаємо з півнями; Ще світяться по мосту ліхтарі (П. Грабовський); — Тільки в чорні ночі злі Я встаю так само; як і в нашому селі — з першими півнями (Г. Гайворонська).

з пе́рших кро́ків; з пе́ршого кро́ку. З самого початку. Важливо й те, щоб старший письменник, який взяв “шефство” над молодим талантом з перших кроків, продовжив його і надалі (З газети); З першого ж кроку Київ вразив їх своєю метушнею (А. Головко).

з пе́рших оче́й. За власними враженнями, спостереженнями. Картини трудових буднів села він малює, так би мовити, з перших очей. В цьому його сила, запорука невичерпаності тих вражень, які ще не раз прислужаться авторові (З газети).

з пе́рших рук. Безпосередньо від кого-небудь. Очевидно, Оберлендер щось пронюхав, хоче одержати інформацію з перших рук (М. Далекий); Там, де є цікавий досвід, найцінніше одержати його з перших рук (З газети).

з пе́рших уст, зі сл. почу́ти, дізна́тися і т. ін. Безпосередньо, від учасників чи очевидців. Я вирішив зустрітися з ним самим, щоб почути, як кажуть, з перших уст те, що розповіли інші (З газети).

з пе́ршого кілка́, зі сл. почина́ти. З самого початку, з нічого. Великої промисловості в Білорусії до революції не було, все доводилось починати, як кажуть, з першого кілка (З газети).

з пе́ршого ра́зу (при́ступу). Відразу, з самого початку. — Федоре, панів куме! Іди подивися, до якого шлюбу твою дочку наряджають! — гукала на весь садок прикажчикова жінка, що з першого разу зненавиділа Федора (Панас Мирний); В той день все вдалося Залізнякові з першого приступу: деталі наче самі припасовувалися одна до одної без жодного перекосу (В. Собко).

з пе́ршого сло́ва. Відразу, без довгих пояснень. Люди ж усякі є в Ковалівці. Один тебе й з першого слова розуміє, і мовчки йде до роботи, іншому треба все розтовкмачити (В. Кучер).

на пе́рший по́гляд (по́зір). На основі поверхового ознайомлення з чимсь, не вникаючи в суть. Ішов справді парубок. На перший погляд, йому, може, літ до двадцятка добиралося (Панас Мирний); Всі ці люди (члени приймальної комісії) здавалися спокійними тільки на перший погляд і лише тому, що вміли себе тримати (Григорій Тютюнник); Перша увійшла Зоня, а за нею він. Змінився на перший позір не дуже (О. Кобилянська).

на пе́рший раз. Для початку. Всьому знає (Галя) лад дати. А що вона має лишнє там, то то ще краще. Буде об віщо на перший раз руки зачепити (Панас Мирний).

на пе́рших пора́х (поча́тках). У період виникнення чогось, задуму створення чого-небудь; на самому початку, спочатку. (Загуба:) Тут же свої люди ще лишилися. Допоможуть на перших порах… (Я. Мамонтов); Буде трудно, правда. А надто на перших початках — ну, то що? (Г. Хоткевич).

на пе́ршому пла́ні. Найголовніший, найважливіший; найголовніше, найважливіше. На першому плані у Довженка, крім справ людини,— її духовний світ, широта її ідейного кругозору, її здатність “відкриватися” всенародному і вселюдському (Л. Новиченко).

не пе́рший день. Давно. Не перший день ми знаємо одне одного по роботі (З усн. мови).

не пе́рший рік. Давно, протягом тривалого часу. (Ткаля:) Не перший рік живе вона (принцеса) між нами (Леся Українка); — Чуєш, Омеляне, не перший рік ми знаємо один одного (М. Стельмах).

не пе́ршої мо́лодості, жарт. Не дуже молодий. Ця Парася Георгіївна — особа не першої молодості, мріє про шлюб, якого досі чомусь так і не звідала.., сидить, як мишка, у тім відгородженім благенькою ширмою закутку, поклацує на рахівниці… (О. Гончар); Вона була вже не першої молодості (З усн. мови).

не пе́ршої сві́жості. 1. Не дуже чистий, трохи заношений (про одяг). На ньому була сорочка не першої свіжості (З усн. мови). 2. Вже відомий, не новий (про новини, вісті і т. ін.). Прийшли Юхим з Мухою. Але нових ніяких не принесли вістей. Ото, що Дудка Панас із Митром виїздили, та й вже… Власне, і це вже не першої свіжості — ранішні вісті (А. Головко).

пе́рша ла́стівка чого і без додатка. Початок у появі, становленні чого-небудь. — Так от вже створено з південних і далекосхідного тайгового північний виноград. От, погляньте: перша ластівка (О. Довженко); — Ну, Федю, вітаю! Перша ластівка і така прекрасна! — захоплено вигукнув Ляшенко, дивлячись на відбиток відтиснутої на ротаторі листівки, яку він тримав у витягнутій руці (І. Головченко і О. Мусієнко); Нарешті маємо першу ластівку повернення — книжку, на обкладинці якої знову стоїть ім’я автора — Валер’ян Підмогильний (З газети).

пе́рша рукави́чка. Чемпіон з боксу. Дніпропетровець Віктор Савченко не приховував своїх намірів стати першою рукавичкою в світі (З газети); Після вчорашніх боїв лишилося четверо претендентів на звання першої рукавички (З газети).

пе́рша скри́пка. Основна, найважливіша роль у чому-небудь. Десь далеко забриніла перша скрипка-соловей (Г. Чупринка); Звичайно, перша скрипка, як завжди, належала ксьондзові. З допомогою місцевих іванківських патріотів він зібрав якнайдетальніші відомості про те будівництво (І. Головченко та О. Мусієнко).

пе́рший (розм. пе́рвий) сорт. 1. Найкращий, найвищої якості. — Ось, Зою, матеріал (до стіннівки) перший сорт. Ану, намалюй їх так, щоб весь цех сміявся! (В. Собко); — Грали ми в одному городі (у місті), — задумливо й дивлячись кудись у куток, заговорив він тихо і трагічно. — .. Я, знаєте, підібрав тоді трупку — первий сорт (В. Винниченко). 2. Дуже добре, якнайкраще. (Храпко:) Чому не взятись? Оборудуєм це діло — первий сорт! (Панас Мирний).

пе́ршим ді́лом. Передусім, насамперед. Зробивши як слід контракт у нотаря, Згода першим ділом пішла до Незгоди (І. Франко).

пе́рші кро́ки. Самий початок, початковий період чого-небудь. Землі 38 десятин. Є де розмахнутися. Дві пари волів. Троє коней. От флігель другий на зиму одремонтують. Як хліба вродить. А життя — спереду все, це — перші кроки (А. Головко); // Ранній стан творчої, трудової і т. ін. діяльності кого-небудь. У любительському театрі починалися перші кроки Кропивницького (З журналу).

пе́ршого при́зову якого і без означення. Один із перших учасників чого-небудь, а також зачинатель, фундатор чогось. В Українському республіканському будинку літераторів зібралися письменники, науковці, студентська молодь, щоб вшанувати пам’ять одного з поетів першого призову — Володимира Сосюри (З журналу).

пе́ршої руки́. Який має найвищі професійні якості, здібності. Ніхто не куняв і не дрімав, ніхто не перебував у стані легкої сонливості чи прострації,— всі спали надійно й міцно, бо, видно, заїхав у Яблунівку справді гіпнотизер першої руки (Є. Гуцало); Був він ковалем першої руки, а це значить, що йому доручали найвідповідальніші роботи (З газети).

ста́вити на пе́рше мі́сце (на пе́рший план) що. Надавати чому-небудь особливо важливого значення, вважати щось основним. Сам Довженко на перший план ставив письменницьку працю, вважав її своїм покликанням (З газети).

у пе́рших ла́вах (ряда́х) кого, чого і без додатка, зі сл. бу́ти, іти́ і т. ін. Серед найкращих, найактивніших; попереду. — Зрозуміло. Хочеш бути, Романе, в перших лавах оборонців країни (Є. Кротевич); Як і на фронті, в навчанні У перших лавах буду (І. Воскрекасенко). у пе́ршій ла́ві. Бажаю Вам здоров’я, сили та віку довгого, щоб ми ще довго бачили Вас на роботі в першій лаві працьовників (працівників) наших (Леся Українка). в пе́ршім ряду́. — Ми повинні знати, де наше місце в поході і в нічному бою. Наше місце — в першім ряду (О. Гончар).

у пе́ршу го́лову. Насамперед, спочатку. Ходе (ходить) чутка, що одеська громада береться видати мої праці .. В першу голову вони постановили “Лихі люди” (повість) (Панас Мирний); На першій пожовклій сторінці (зошита) стояло: “Перелік творів художньої літератури, які повинна прочитати в першу голову кожна порядна людина” (І. Волошин).

у пе́ршу че́ргу. Насамперед, передусім, спочатку. Якщо спробувати визначити основні ідеї збірок (Л. Дмитерка) “Крилатий кінь” і “Причетність”, то цілком очевидно, слід у першу чергу говорити про ідеї миру — миру на землі (З газети); При виборі творів для перекладу Франко орієнтувався в першу чергу на їх політичну й громадську спрямованість (З журналу).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ПЕРШИЙ


матиме такий вигляд: Що таке ПЕРШИЙ