Фразеологічний словник української мови
МОТОВИЛО

міня́ти / поміня́ти (проміня́ти, ви́міняти і т. ін.) ши́ло на шва́йку (на ми́ло, на мотови́ло), жарт. Замість того, що було, одержувати майже таке саме, не краще або ще гірше; прогадувати, програвати. — Куди переводитесь? До іншої сільської школи? Це все одно, що міняти шило на швайку (О. Гуреїв); — Не на те втекли ми від пана Бжеського, щоб шило на швайку міняти. Проживемо й без панів (З. Тулуб); І платять пани непогано, і годують терпимо. Нічого міняти шило на мило (М. Слабошпицький); Обиратимуть комітет.. треба буде дивитись обома. Щоб не поміняли шило на швайку (А. Головко); Проміняв шило на мило (М. Номис); Проміняв шило на мотовило (Укр.. присл..); (Марфуша:) Довідаюсь, чи правда ж тому, що вона покохала якогось простого парубка? Ну, якщо тому правда, то.. виміняла шило на швайку (М. Кропивницький).

як баті́г на мотови́ло, зі сл. схо́жий, ірон. Уживається для повного заперечення змісту зазначеного слова; зовсім не (схожий). Тепер уже всі (хлопці) глянули на Миколу, вишкірили зуби, сміються. Справді ж бо — схожий Микола на вихователя, як батіг на мотовило (Ю. Збанацький).

як мотови́ло, жарт. 1. Дуже жвавий, неспокійний, енергійний, метушливий і т. ін. Хлопчик і хвилини не сидів на місці, як мотовило (З усн. мови). 2. зі сл. мота́тися, крути́тися і т. ін. Неспокійно, метушливо, швидко і т. ін. Я все ходив по хаті з кутка в куток, мотався, як мотовило, та все думав, усе міркував своє… (Олена Пчілка).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: МОТОВИЛО


матиме такий вигляд: Що таке МОТОВИЛО