Фразеологічний словник української мови
КРАСНИЙ

гріш (копі́йка, шаг) ціна́ (в база́рний день) кому, чому. Хто-небудь або що-небудь нічого не варті, нічого не значать. — Життя, життя! — витріщився на матір Омелян.— Гріш ціна йому тепер (М. Стельмах); — Чого ж. Твоя (поліцаєва) влада теж видавала якісь папірці. Їм, правда, гріш ціна в базарний день (В. Большак); Йому копійка ціна, і ніякого авторитету він ніколи не завоює (І. Микитенко); — Співали тобі про кохання, може, ще й вічне, але шаг ціна тим словам (В. Підмогильний). (кра́сна) ціна́ — (ла́маний (мі́дний)) гріш (п’ята́к). (Ельза:) А що, коли Грета Норман все-таки піде грати в новий театр? (Шредер:) Коли це трапиться, то вам всім ціна — ламаний гріш! (В. Собко); Ціна людям без Батьківщини, без громадської турботи про її розквіт, зміцнення її могутності — мідний гріш (З газети); Твоєму богатирю .. красна ціна — п’ятак (О. Ковінька).

для (за́для, ра́ди і т. ін.) кра́сного сло́ва. Щоб справити враження, ви́кликати певний ефект. Не ради красного слова вона тепер приводила в примір братової синів (Панас Мирний). для (за́для) кра́сного слівця́. Тим часом автор цієї розповіді був між життям і смертю. Сказано це не для красного слівця (П. Загребельний); Тільки деяких не пустим. Обіцяльника отого, Що .. клянеться без кінця Задля красного слівця! (С. Олійник).

кра́сна то́ня, заст. Перший у сезоні улов, звичайно найкращий. Красна тоня видалась добра; але того літа риба ловилась дуже погано (І. Нечуй-Левицький).

кра́сне письме́нство, уроч. Художня література. З отаких хлопців, що приходять до красного письменства не крізь літературні амбіції, а крізь працю, .. буває толк (В. Коротич); В “Енеїді” і в “Наталці Полтавці” виразно можна було побачити, як починає формуватися українське красне письменство (Культура сл.).

кра́сне слівце́, ірон. Зауваження, розраховане на сильне враження, на створення ефекту. — Дехто зібрався довшу цигарку прикурювати, знаючи, що Чубарів попередник Бабак полюбляв артистичну позу, красне слівце, “штовхав” промови, де треба й не треба, з прицілом на нагальну чи уповільнену дію (М. Рудь).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: КРАСНИЙ


матиме такий вигляд: Що таке КРАСНИЙ