Фразеологічний словник української мови
КРАПЛИНА

до (оста́нньої) кра́плі (крапли́ни). Повністю. Кавун заплакав, але в його вже сліз не було: його сльози висохли, бо вже його живоття висохло до решти, до останньої краплі (І. Нечуй-Левицький); Олекса розумів тракториста. Не раз йому самому доводилося відчувати, що таке сон. Це тоді, коли солдатом сидів у шанцях, коли безперервні атаки ворога виснажували до краплі всю силу (С. Добровольський); І любов, і надію, і ніжність, Ірено, переллю до краплини в серденько твоє (М. Упеник).

(і (ні, жо́дної)) рі́ски (рі́сочки, ма́кової крапли́ни і т. ін.) в ро́ті не ма́ти, перев. відколи, скільки часу. Нічого не їсти, не пити; бути голодним. Старий бідкався, що вона (інженерка) зрання ріски в роті не мала (В. Минко); Й ріски в роті не мав від самого ранку (Василь Шевчук); З учорашнього дня не мав у роті ні ріски (П. Гуріненко); Уже два дні не має він у роті жодної ріски (О. Донченко); — З самого ранку рісочки в роті не мали… (О. Сизоненко); Він був дуже голодний, бо звечора в роті не мав і рісочки (Є. Гуцало); — Вже обідня пора, а ти ще ж ні рісочки в роті не мав сьогодні (М. Ю. Тарновський); — З учорашнього дня і макової краплини в роті не мав (Є. Гуцало); Рісоньки ж у роті не мав від самого ранку (З. Мороз); — Другий день росинки в роті не мали,— додав найстаріший і несміливо простяг руки (П. Панч).

кра́пля в кра́плю; ка́пля в ка́плю, зі сл. схо́жий на кого, до кого; пі́ти, вда́тися у кого. Повністю, дуже. Ні його сила, ні його прості риси обличчя не передалися дітям — обоє, крапля у краплю, пішли в матір (М. Стельмах); У Василя три сини,— парубки, що маків цвіт. Здорові... капля в каплю у вітця вдалися (І. Франко). крапли́на в крапли́ну. Якби йому ще зняти зо три десятки років,— став би він краплина в краплину схожий на Боба (Є. Гуцало). кра́пелька в кра́пельку. Одного разу він наснився мені крапелька в крапельку схожим на дядька Ничипора (Н. Тихий).

кра́пля (ка́пля) в мо́рі. Дуже мізерна, незначна частина чогось великого, цілого. Усе те (культурна робота в народі) крапля в морі, та все ж, може, і ся крапля камінь точить (Леся Українка); Величезні сьогодні вигоди від приручення .. (женьшення) видаються краплею в морі (З журналу). крапли́на в мо́рі. Останніми роками вийшли невеличкі за форматом.. збірки коломийок.. Ці видання — краплина в морі пісенної поезії Закарпаття (З журналу); — Десь п’ятсот-шістсот примірників (листівок) друкуємо щоразу. Але це — краплина в морі (І. Головченко і О. Мусієнко).

ні кра́плі (крапли́ни) чого і без додатка. Анітрохи, ніскільки, зовсім. Вони все-таки мають людські ідеї, добрі заміри і ні краплі крутійства (Леся Українка); (Кряж:) Думаєш, я шкодую, що мене не обрали головою? Ні краплини (М. Зарудний). ані́ кра́пельки. — Мене мати жде: в нас же нема в діжці води ані крапельки (І. Нечуй-Левицький). ні крапли́ночки. — А якщо вона (народиться) — так само любитиму. Ні краплиночки не менше (П. Дорошко).

ні на крапли́ну. Зовсім, ніскільки. (Шевченко:) Караюсь, мучусь я, але не каюсь. І не змінивсь ні на краплину (П. Тичина).

як (мов, ні́би і т. ін.) дві кра́плі (ка́плі) води́; як кра́пля (ка́пля) води́. 1. зі сл. схо́жий. Дуже, зовсім, абсолютно. Тюремний (фашистський) ескулап .. був як дві краплі води схожий на нашого Хлипала (Ю. Збанацький); (Березня:) Ти молодим як крапля води на нього схожий був (Є. Кротович). як три кра́плі води́. З фотокарток дивилося троє як три краплі води схожих між собою Настиних синів (Я. Качура). як дві крапли́ни. Степка,— як дві краплини схожа з обличчя на свою безпутну матір (М. Зарудний). 2. Такий же, як хтось інший; копія когось. Та таке (дитинча), кажуть, чорнюще, волосате, точнісінько мов дві краплі води заїжджий фотограф (І. Головченко і О. Мусієнко); Та вже ж і синок у Василя Семеновича..— батько як дві краплі води (Панас Мирний).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: КРАПЛИНА


матиме такий вигляд: Що таке КРАПЛИНА