«Як ми говоримо» Антоненка-Давидовича
ШЛЯХ , ДОРОГА , ПУТЬ , ПУТІВЕЦЬ , СПОСІБ , МАНІВЕЦЬ , УЗВІЗ , ТОРНАЯ ДОРОГА , УКАТАННАЯ ДОРОГА , БИТИЙ ШЛЯХ , БИТА ДОРОГА , ТАКИМ ПУТЕМ , ТАКИМ СПОСОБОМ , ТАКИМ ЧИНОМ , У ТАКИЙ СПОСІБ , ТУДА ЕМУ И ДОРОГА! , ТАК ЙОМУ Й ТРЕБА! , КАТЮЗІ ПО З
Шлях, дорога, путь, путівець, спосіб
       У нас дуже вподобали слово шлях, ставлячи його іноді там, де воно зовсім не до речі, й забуваючи про інші підхожі слова — дорога, путь тощо. «Я не знаю шляху до вашої квартири», — чуємо з уст; «Вона йшла вже потемки, намацуючи ногою шлях на вузькій гірській стежці»; «Він минув довгий коридор, обмацуючи шлях поперед себе», — читаємо в сучасних оповіданнях; «А яким шляхом ви досягаєте такого великого врожаю картоплі?» — читаємо в газеті. Мимоволі постає питання: невже наша мова — така бідна, що доводиться користуватись одним словом у фразах із різним значенням або з різним відтінком значення?.. Звернімось до української класичної літератури й фольклору: «В похід у дорогу славні компанійці до схід сонця рушали» (Т. Шевченко); «Олекса Безик їздив у містечко, але з дороги вернувся» (М. Коцюбинський); «П
       Як бачимо, класична література й фольклор не цуралися слова дорога й широко користувались ним, бо словом шлях називають проїзну, широку дорогу, відповідно до російського тракт: «Ой три шляхи широкії докупи зійшлися, на чужину з України брати розійшлися» (Т. Шевченко). Уживають слово шлях і в переносному розумінні, близькому до поняття «широка, далека дорога»: «На шляху поступу ми — лиш каменярі» (І. Франко).
       Коли мовиться про вирушання в дорогу, про подорож, тоді до речі буде слово путь жіночого роду або дорога: «Далекая путь, хвилини не ждуть» (Леся Українка); «Ми путь землі покажем нову, царем на ввесь світ буде труд» (переклад із російської); «В далеку дорогу піду» (Б. Грінченко).
       Невелика дорога між селами зветься путівець: «Путівцем над річкою... тихою ступою чвалала руда конячка» (О. Довженко).
       Не пряма дорога, а кружна зветься манівець: «Хто манівцями простує, той удома не ночує» (прислів’я).
       Дорогу нагору називають узвіз: «До стін Китай-городка почавсь крутий узвіз» (П. Усенко).
       Відповідно до російського торная (укатанная) дорога українською мовою кажуть битий шлях, бита дорога: «Ой горе тій чайці, чаєчці небозі, що вивела чаєняток при битій дорозі» (народна пісня).
       Російському вислову таким путем відповідає український таким способом (або таким чином): «Батьки приводили дітей до школи, і Раїса таким способом знайомилась з селянами» (М. Коцюбинський); «Таким чином я добув вищу освіту» (з живих уст).
       До речі, останнім часом став дуже поширюватися в нас західноукраїнський вислів у такий спосіб, що подекуди витискує вислів таким способом: «Тільки в такий спосіб ми знайдемо, нарешті, істину». Краще додержуватися скрізь загальноукраїнського давнього вислову таким способом, що не має впливу інших мов, тому й у щойно наведеній фразі буде природніше сказати: «Тільки таким способом ми знайдемо, нарешті, істину».
       На російський вислів туда ему и дорога! українською мовою кажуть: так йому й треба!, катюзі по заслузі!, своїм шляхом пішов!
       Не треба обмежувати свою мову одним-однісіньким словом шлях, коли маємо стільки інших засобів. Отож у наведених на початку фразах треба було сказати або «не знаю дороги», або «не знаю, як пройти до вашої квартири», «намацуючи ногою путь на вузькій гірській стежці», «обмацуючи путь поперед себе», «А яким способом ви досягаєте такого великого врожаю картоплі?».
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ШЛЯХ , ДОРОГА , ПУТЬ , ПУТІВЕЦЬ , СПОСІБ , МАНІВЕЦЬ , УЗВІЗ , ТОРНАЯ ДОРОГА , УКАТАННАЯ ДОРОГА , БИТИЙ ШЛЯХ , БИТА ДОРОГА , ТАКИМ ПУТЕМ , ТАКИМ СПОСОБОМ , ТАКИМ ЧИНОМ , У ТАКИЙ СПОСІБ , ТУДА ЕМУ И ДОРОГА! , ТАК ЙОМУ Й ТРЕБА! , КАТЮЗІ ПО З


матиме такий вигляд: Що таке ШЛЯХ , ДОРОГА , ПУТЬ , ПУТІВЕЦЬ , СПОСІБ , МАНІВЕЦЬ , УЗВІЗ , ТОРНАЯ ДОРОГА , УКАТАННАЯ ДОРОГА , БИТИЙ ШЛЯХ , БИТА ДОРОГА , ТАКИМ ПУТЕМ , ТАКИМ СПОСОБОМ , ТАКИМ ЧИНОМ , У ТАКИЙ СПОСІБ , ТУДА ЕМУ И ДОРОГА! , ТАК ЙОМУ Й ТРЕБА! , КАТЮЗІ ПО З