«Як ми говоримо» Антоненка-Давидовича
ТРАПИТИСЯ , СТАТИСЯ , СКОЇТИСЯ , ЗЧИНИТИСЯ , УЧИНИТИСЯ
Трапитися, статися, скоїтися, зчинитися, учинитися
       У сучасній художній літературі, а звідси в публіцистиці й діловій мові дієслово трапитись має тенденцію поширюватися, переходячи за свої значеннєві межі й поглинаючи інші дієслова. Кажуть і пишуть, наприклад: «Учора з моїм братом трапилася біда — попав на вулиці під автомашину», — хоч тут куди більше підходять: сталась, скоїлась, зчинилась, учинилась біда.
       У нашій класичній літературі й живому народному мовленні дієслова траплятися, трапитися стоять звичайно тоді, коли хочуть висловити дію, неозначену в часі, коли щось відбувалося чи відбулось у дуже віддаленому часі: «Наталці траплялись женихи» (І. Котляревський); «Трапляється, часом тихенько заплаче» (Т. Шевченко); «На віку, як на довгій ниві, всього трапляється: і кукіль, і пшениця» (прислів’я).
       Там, де якась подія, а надто якесь лихо відбулись не так давно, де вони мають виразніший щодо часу характер, — треба шукати інших підхожих слів: статися («Жінка занедужала. Не знаємо, що з нею й сталося». — Панас Мирний; «Не так сталось, як гадалось». — Приповідка), скоїтися («Що там скоїлося вчора межи вами, що Олександра прибігла до нас, мов несамовита?» — М. Коцюбинський), зчинитися («Тут гримнув залп, зчинилося таке, мов буря всіх крилом своїм торкнула». — П. Тичина), учинитися («Скажіть мені, будь ласка, що тут учинилося?» — Панас Мирний).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ТРАПИТИСЯ , СТАТИСЯ , СКОЇТИСЯ , ЗЧИНИТИСЯ , УЧИНИТИСЯ


матиме такий вигляд: Що таке ТРАПИТИСЯ , СТАТИСЯ , СКОЇТИСЯ , ЗЧИНИТИСЯ , УЧИНИТИСЯ