«Як ми говоримо» Антоненка-Давидовича
ПОМІРКОВАНИЙ , ПОМІРНИЙ , УМЕРЕННЫЙ , СОРАЗМЕРНЫЙ , РАЗМЕРЕННЫЙ , ПОСРЕДСТВЕННЫЙ
Помірний і поміркований
       Хоч як це дивно, але й освічені люди часом помиляються щодо слів поміркований і помірний, ставлячи одне замість другого: «Зима цього року була поміркована: лютих морозів майже не було, й часто траплялись відлиги». помилка ця виникає, мабуть, через те, що обидва прикметники мають один спільний відповідник у російській мові — умеренный: «Зима была умеренная», «Этот человек всегда придерживался умеренных взглядов».
       По-українському поміркованою, або уміркованою, цебто розсудливою, обережною, може бути тільки людина: «Розсудливий, поміркований та обережний зроду, він усе думав, коли б часом із цього вигідного діла не вийшов якийсь невигідний для його кінець» (І. Нечуй-Левицький); «У критиці кріпосницької системи, монархічного ладу він залишався на поміркованих позиціях дворянина-просвітителя» («Історія української літератури»).
       Слово помірний стосується погоди, клімату, явищ і речей. Воно відповідає не тільки російському умеренный, а ще й соразмерный, размеренный, посредственный: «Славиться Україна своїм чудесним помірним кліматом» (І. Цюпа); «Самотньо й лунко одгукується в німих стінах моя помірна хода» (С. Васильченко); «Одіта по-городянському: ...невеличкі помірні черевики на ногах із зеленими застібочками» (Панас Мирний). Отже, в першій фразі треба було сказати: «Зима цього року була помірна...»
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ПОМІРКОВАНИЙ , ПОМІРНИЙ , УМЕРЕННЫЙ , СОРАЗМЕРНЫЙ , РАЗМЕРЕННЫЙ , ПОСРЕДСТВЕННЫЙ


матиме такий вигляд: Що таке ПОМІРКОВАНИЙ , ПОМІРНИЙ , УМЕРЕННЫЙ , СОРАЗМЕРНЫЙ , РАЗМЕРЕННЫЙ , ПОСРЕДСТВЕННЫЙ