«Як ми говоримо» Антоненка-Давидовича
ЗНАХОДИТИСЯ , ЗНАЙТИСЯ , БУТИ 1 , ПЕРЕБУВАТИ , ЛЕЖАТИ 1
Знаходитися, знайтися, бути, перебувати, лежати
       «Моя квартира знаходиться на другому поверсі»; «Діти цілий день знаходяться в теплому, світлому приміщенні»; «Острів Цейлон знаходиться в Індійському океані», — читаємо в сучасних оповіданнях, і в статтях, і навіть у підручниках, але в усіх цих фразах форми дієслова знаходитися стоять не на своєму місці. Це дієслово має в українській мові далеко вужчий семантичний діапазон, ніж у російській дієслово находиться, де ним користуються, щоб визначити місце перебування або географічне становище. Дієслова знаходитись, знайтись кажуть тоді, коли є потреба щось шукати: «Як ножем пробито, то знайдуться ліки, а як закохання — пропала навіки» (П. Чубинський); «Загубив учора шапку, й тільки сьогодні знайшлась вона на печі» (з живих уст), — або в таких фігуральних висловах, як: «Дитина знайшлася»,
       Коли мовиться про місце перебування когось чи чогось або географічне становище, тоді треба шукати інших українських слів: «Штаб полку містився в школі» (П. Панч); «Доки Шура перебувала на вогневій, жодне погане слово не зривалося ні в кого з уст» (О. Гончар); «Цейлон лежить поблизу Індостану» (Українсько-російський словник АН УРСР).
       Іноді можна випустити дієслово-присудок, маючи на думці особову форму дієслова бути, як те слід було б зробити в першому реченні: «Моя квартира — на другому поверсі». Можна сказати й так: «Моя квартира міститься на другому поверсі». У другій фразі слід написати: «Діти цілий день перебувають у теплому, світлому приміщенні», — а в третій: «Острів Цейлон лежить в Індійському океані».
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ЗНАХОДИТИСЯ , ЗНАЙТИСЯ , БУТИ 1 , ПЕРЕБУВАТИ , ЛЕЖАТИ 1


матиме такий вигляд: Що таке ЗНАХОДИТИСЯ , ЗНАЙТИСЯ , БУТИ 1 , ПЕРЕБУВАТИ , ЛЕЖАТИ 1