«Як ми говоримо» Антоненка-Давидовича
З МЕТОЮ , МЕТА , БЕЗ МЕТИ , СТАВИТИ ЗА МЕТУ , ЗА МЕТУ , ЩОБ 1 , ПОСТАВИТИ ЗА МЕТУ , МАТИ НА МЕТІ
З метою чи без мети?
       Від вислову з метою рябіють сторінки газетних інформацій, статей і фейлетонів. Ось кілька зразків із того потоку, який ми спостерігаємо щодня в друку й чуємо з уст: «З метою біологічної ізоляції, щоб уникнути можливого поширення місячних мікроорганізмів, космонавтів помістили в спеціальний «фургон», де вони пройдуть тривалий карантин»; «З метою виявлення жанрових особливостей цього твору надіслали його на кваліфіковану експертизу».
       Словом мета послугувалась і послугується наша література, щоб передати важливе життєве завдання або ідейне спрямування людини: «Очевидячки, досягла до своєї мети» (І. Нечуй-Левицький); «О, бідний той, хто крізь завої сині іде самотньо, мовчки, без мети» (М. Рильський). У народній мові це слово трапляється далеко рідше, наприклад, у вислові «на близьку мету», що означає — на близьку віддаль.
       А яку мету, цебто важливе життєве завдання або ідейне спрямування, вбачали автори наведених на початку газетних фраз? Тут, як і в багатьох інших подібних випадках, нема ніякої мети, а тому й треба було написати: «Для біологічної ізоляції, щоб уникнути...», «Щоб виявити жанрові особливості цього твору...».
       З цього, звісно, не слід думати, що слово мета треба обминати, приміром, у таких висловах, як поставити собі за мету, мати на меті тощо. Ідеться лише про те, щоб не обертати вислів з метою в той прикрий канцеляризм, який не допомагає зрозуміти написане, а тільки паразитує в тексті, профануючи гарне слово мета.
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: З МЕТОЮ , МЕТА , БЕЗ МЕТИ , СТАВИТИ ЗА МЕТУ , ЗА МЕТУ , ЩОБ 1 , ПОСТАВИТИ ЗА МЕТУ , МАТИ НА МЕТІ


матиме такий вигляд: Що таке З МЕТОЮ , МЕТА , БЕЗ МЕТИ , СТАВИТИ ЗА МЕТУ , ЗА МЕТУ , ЩОБ 1 , ПОСТАВИТИ ЗА МЕТУ , МАТИ НА МЕТІ