«Як ми говоримо» Антоненка-Давидовича
БАГАТО ВАЖИТИ , ВІДІГРАВАТИ ВЕЛИКУ РОЛЬ , ЖИТИ СВОЄЮ ГОЛОВОЮ , БУТИ САМОСТІЙНОЮ ЛЮДИНОЮ , БРАТИ ПІД СВОЄ КРИЛО , ВЗЯТИ ПІД СВОЄ КРИЛО , БРАТИ ПІД СВОЄ ПОКРОВИТЕЛЬСТВО , ВЗЯТИ ПІД СВОЄ ПОКРОВИТЕЛЬСТВО , ЯК НА МЕНЕ , ЗГІДНО З МОЇМИ ПОНЯТТЯМИ , ЯК
Без золота, без каменю, без хитрої мови
       Ми вже бачили, що багато мовних зворотів, яких ми вживаємо, мають своїх близнят у живій мові народу. Наводимо кілька прикладів.
       1. Вислів багато важити заміняють на відігравати велику роль: «У нашому ділі багато важить бригадир». — «У нашому ділі велику роль відіграє бригадир».
       2. Вислів жити своєю головою заміняють на бути самостійною людиною: «Вона ніколи не житиме своєю головою». — «Вона ніколи не буде самостійною людиною».
       3. Вислів брати (взяти) під своє крило заміняють на брати (взяти) під своє покровительство: «Когось же треба взяти під своє крило». — «Когось же треба взяти під своє покровительство».
       4. Вислів як на мене заміняють на згідно з моїми поняттями, вислів як на інших — на згідно з поняттями багатьох: «Як на інших, то хто б став про це говорити». — «Згідно з поняттями багатьох, то хто став би про це говорити».
       5. Вислів держати себе заміняють на поводитися: «Держи себе як годиться». — «Поводься, як вимагають правила пристойності».
       6. Вислів чого це заміняють на з якої речі: «Чого це я маю пасти задніх?» — «З якої речі я повинен відставати?»
       7. Слово по-дурному заміняють на безрезультатно (без жодних результатів), даремно (російське понапрасну): «Ходить він, ходить, і все по-дурному». — «Ходить він, ходить і все без жодних результатів».
       8. Вислів краще, ніж хто заміняють на краще, ніж хто-небудь інший, краще, ніж де — на краще, ніж деінде (де-небудь в іншому місці): «У клубі веселіше, ніж де». — «У клубі веселіше, ніж деінде».
       9. Вислів так і знай, що заміняють на можна бути впевненим, що: «Так і знай, що буде дощ». — «Можна бути впевненим, що буде дощ».
       10. Вислів гострий на язик — кровне близня слову дотепний: «Дивись, який гострий на язик!» — «Дивись, який дотепний».
       11. Слово знай — близня слів безупинно, безперестану: «Дівчата, знай, співають». — «Дівчата безупинно співають».
       12. Вислів хай там як заміняють на як би не: «Хай там як вороги скачуть, нічого не зроблять». — «Як би вороги не скакали, а нічого не зроблять».
       13. Вислів із цього не буде діла заміняють на це абсолютно безперспективно: «З тупого шила не буде діла». — «Тупе шило — абсолютно безперспективний інструмент».
       А тепер пригляньмось до наших близнят у невеликому тексті.
       1. Багато важило й те, що вона жила своєю головою, нікого не брала під своє крило й з усіма була проста. Як на інших, то й їй не слід було б держати себе так. По-дурному це все. Гостре на язик вуличне інформбюро, знай, переконувало всіх: «Хай там як вона старається — з того всього не буде діла».
       2. Велику роль відігравало й те, що вона була самостійною людиною, нікого не брала під своє покровительство й з усіма трималася просто. Згідно з поняттями багатьох, то їй не слід було б поводитися так. Це все не дасть жодних результатів. І дотепне вуличне інформбюро безупинно переконувало всіх: «Як би вона не старалась, її старання — абсолютно безперспективна справа».
       Прочитавши обидва уривки, ми ще доходимо висновку, що ніколи не зле, вивчаючи літературну мову, прислухатись і до гомону вічно свіжого джерела, яким є жива народна мова.
       Цю нотатку, а з нею ще 11 виявлено в рукописному фонді автора.
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: БАГАТО ВАЖИТИ , ВІДІГРАВАТИ ВЕЛИКУ РОЛЬ , ЖИТИ СВОЄЮ ГОЛОВОЮ , БУТИ САМОСТІЙНОЮ ЛЮДИНОЮ , БРАТИ ПІД СВОЄ КРИЛО , ВЗЯТИ ПІД СВОЄ КРИЛО , БРАТИ ПІД СВОЄ ПОКРОВИТЕЛЬСТВО , ВЗЯТИ ПІД СВОЄ ПОКРОВИТЕЛЬСТВО , ЯК НА МЕНЕ , ЗГІДНО З МОЇМИ ПОНЯТТЯМИ , ЯК


матиме такий вигляд: Що таке БАГАТО ВАЖИТИ , ВІДІГРАВАТИ ВЕЛИКУ РОЛЬ , ЖИТИ СВОЄЮ ГОЛОВОЮ , БУТИ САМОСТІЙНОЮ ЛЮДИНОЮ , БРАТИ ПІД СВОЄ КРИЛО , ВЗЯТИ ПІД СВОЄ КРИЛО , БРАТИ ПІД СВОЄ ПОКРОВИТЕЛЬСТВО , ВЗЯТИ ПІД СВОЄ ПОКРОВИТЕЛЬСТВО , ЯК НА МЕНЕ , ЗГІДНО З МОЇМИ ПОНЯТТЯМИ , ЯК