Архітектура і монументальне мистецтво
ЩИТ
1. Верхня частина царських воріт православного храму, яка поміщалась над стулками, звичайно включаючи зображення Тайної вечері.
2. Картуш або фільонка у вигляді військової зброї — щита, яким у військовій сутичці основна частина людського тіла захищалась від ударів меча, списа тощо. Як символ рицарства щит являвся головною частиною родинного герба і показував належність споруди титулованому власнику. Використовувався також у геральдиці тих міст, що мали права самоуправління, і зображався на фасадах ратуш, магістратів тощо. Протягом кількох століть сформувалась досить чіткі системи різних зображень і колористичних забарвлень, котрі несли певне змістовне навантаження. Найпоширенішими темами являлись корони, мечі, хрести, бруски, трикутники, пеньки, клейноди, схематичні зображення людини, тварини, птаха тощо. Зображені герби і емблеми, написані девізи оплітались бандеролями. Самі щити відрізнялися за формою і оздобленням, серед яких мають місце:
~ англійський
а) подібний до щита варязького, але має дві симетричні виїмки по верхньому обрізу.
б) Нагадує щит французький, тільки верхній обріз розширено двома гострокінцевими виступами.
~ варязький — витягнутий по вертикалі, звернутий гострим кінцем донизу, наближений до форми рівнобедреного трикутника, але з випуклими гранями.
~ зсунуто-шаховий — поділений горизонталями на ряди з квадратів таким чином, що боки кожного з останніх спираються на середину квадрата нижнього ряду.
~ іспанський — за формою прямокутник, де висота відноситься до ширини як 9:8, але вертикальні лінії плавно переходять у півкруг.
~ італійський — у вигляді вертикального еліпса або овалу.
~ клинчастий — поділений на вісім майже рівних частин вертикальною, горизонтальною і двома діагональними лініями.
~ німецький
а) асиметричний, з півкруглою виїмкою для списа з правого боку у верхній частині.
б) Симетричний, з примхливими абрисами криволінійних боків.
~ польський — трохи розширений донизу, з усіченими верхніми кутами і S-подібним вигином боків, внаслідок чого загальна конфігурація уподібнена до цифри 8. Однак верх — вирішено прямою лінією, а низ — загострений.
~ усіяний — на якому зображено понад 12 фігур.
~ французький — близький до прямокутника із співвідношенням висоти до ширини 9:8, при цьому нижні кути округлені, а середина нижнього боку трохи загострена.
~ чотиричасний — поділений на чотири майже рівні частини горизонтальною і вертикальною лініями.
~ чотиричасний скошений — поділений на чотири майже рівні частини шляхом одночасного скошення ліній поділу.
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ЩИТ


матиме такий вигляд: Що таке ЩИТ