Архітектура і монументальне мистецтво
ГАЛЕРЕЯ
(рос. < фр. — прохід)
1. Довга споруда чи напіввідкрите приміщення з дахом, обмежене з одного чи двох боків тільки підпорами.
2. Вузьке крите приміщення, створене для з'єднання двох і більше будівель або підходу до приміщення. Серед відзначених існують наступні різновиди:
~ висяча — влаштована на консолях, випусках; інколи підтримувалась підпорами. Звичайно застосовувалася у дерев'яному теслярстві.
~ довга — розташована на верхньому поверсі англійського особняка, куди виходили двері житлових кімнат і з якої милувалися довкіллям. Сформувалась ще в епоху Середньовіччя.
~ крита — у найдавніші часи являла собою кілька розташованих на одній осі і зблокованих дольменів, служила проходом до сакрального приміщення, підземного поховання знатної особи. Таким чином формувалася композиція дромоса, що була розповсюджена в егейській та давньогрецькій архітектурі.
~ підземна — потайний хід для зв'язку між окремо розташованими будівлями.
3. Фортифікаційна споруда для сполучення між частинами укріплення або посилення його обороноздатності, тут вирізняється так звані:
~ голландська — стіни, стеля й підлога виконані з дощок, що стикуються одна з одною.
~ мінна — підземний хід, обшитий дошками. Звичайно влаштовувався нападниками при облозі фортеці.
~ контрескарпна — влаштована у контрескарпній стінці, що з'єднує кофри.
~ контрмінна — підземний хід, влаштований захисниками фортеці і спрямований на знищення мінних Г.
4. Склепінчастий навіс у гірській місцевості над залізничною колією, призначений захистити потяги від обвалів каменів.
5. Широкий парадний коридор, влаштований в середині споруди для з'єднання певних кімнат і залів.
6. Великий видовжений зал, освітлений з одного боку великими вікнами. Глуха поздовжня стіна напроти вікон звичайно прикрашалась гобеленами, численними станковими картинами, невеликими скульптурними творами. Внаслідок термін "галерея" згодом став вживатися для відповідного типу споруд з державними і приватними зібраннями живописних праць, художніми колекціями. Тобто:
~ художня — споруда, де зберігаються і експонуються твори станкового і декоративно-ужиткового мистецтва. Характерна анфіладним розплануванням просторих залів, влаштуванням ліхтарів для верхнього освітлення і репрезентативним зовнішнім виглядом.
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ГАЛЕРЕЯ


матиме такий вигляд: Що таке ГАЛЕРЕЯ