Уроки державної мови (з газети «Хрещатик»)
МОВА ЙДЕТЬСЯ , МОВИТЬСЯ , МОВА ПРО ВАС , НЕ ПРО ЦЕ МОВА , МОВА ЙДЕ
мова йде чи мова йдеться?
Перше словосполучення і семантично відповідні йому йдеться (без слова мова), мовиться (з додатком) та зворот мова мовиться (рідше вживаний) притаманні українській літературній мові. “Жодна душа не повинна знати, про що йде мова в листі” (Олесь Донченко), “Комбат усміхнувся, розуміючи, що йдеться про флягу вина” (Олесь Гончар). “Торкнув парубок свого коня ногами й догадався: про Давида мова йшла” (Андрій Головко), “До гурту підходили все нові тіні. Дехто з них питав крайнього, про що йдеться” (Степан Васильченко).
Як порушення літературної норми сприймається вживання слова мова в сполученні з дієсловом ідеться. “Мова йдеться про нову виставу столичного театру імені Івана Франка” (з газети).До розмовного стилю відносять вислови типу мова про вас, не про це мова тощо. Мова йде про виставу і йдеться про виставу, мова йде про кандидата на пост президента України і йдеться про кандидата на пост президента України. Правомірним є словосполучення мова мовиться, однак воно рідковживане.
Як порушення норми сприймається вживання іменника мова з дієсловом йдеться. Треба: мова йде або просто йдеться, мовиться. Неправомірним є також використання в усіх стилях, за винятком поетичного, словосполучення річ іде (з цим самим значенням).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: МОВА ЙДЕТЬСЯ , МОВИТЬСЯ , МОВА ПРО ВАС , НЕ ПРО ЦЕ МОВА , МОВА ЙДЕ


матиме такий вигляд: Що таке МОВА ЙДЕТЬСЯ , МОВИТЬСЯ , МОВА ПРО ВАС , НЕ ПРО ЦЕ МОВА , МОВА ЙДЕ