Уроки державної мови (з газети «Хрещатик»)
ЗА ВИНЯТКОМ , БЕЗ ВИНЯТКУ , ВИНЯТОК , БЕЗ ВИКЛЮЧЕННЯ , ЗА ВИКЛЮЧЕННЯМ , ВИКЛЮЧНИЙ , ВИКЛЮЧЕННЯ , ВИНЯТКОВО 2 , ДУЖЕ 3 , ЛИШЕ 1 , ТІЛЬКИ 1 , НАДЗВИЧАЙНО , ВИКЛЮЧНО
1. Чи можна замінювати прислівник винятково прислівником виключно?
Замість того, щоб використовувати синонімічні прислівники на позначення високої міри ознаки – винятково, дуже, надзвичайно, зловживають штучно створеним словом виключно. Правильні вислови: винятково (дуже, надзвичайно) здібний студент, винятково (дуже, надзвичайно) щастить і неправильні: виключно здібний студент, виключно щастить. У ролі частки бажано замість виключно вживати звичні слова тільки, лише. Уміти говорити і не лише словами; допомогу подаватимуть тільки тим, хто перебуває за межею бідності.
2. Виняток – виключення
Виняток – відхилення від звичайного, від загального правила. “Винятки, очевидячки, минаємо” (Михайло Коцюбинський). Без винятку – не виключаючи нікого, нічого. За винятком – виключаючи кого-, що-небудь; крім когось, чогось. “Усі, за винятком Бойчука, здивовано дивилися на свого шкіпера” (Микола Трублаїні). Неправильно без виключення, за виключенням. У російського прикметника исключительный український відповідник винятковий – “який нечасто трапляється, особливий, надзвичайний”. Уживається зі словами випадок, талант, здібності, пам’ять, причина, точність, ситуація, мужність, умови тощо.
Прислівник винятково також слід застосовувати в значенні “надзвичайно, дуже; не так, як усі”. Винятково обдарована людина.
Іноді замість виняток помилково ставлять виключення – іменник, утворений від дієслова виключати. Виключення означає “усунення, унеможливлення, припинення дії”. “Виключення з інституту засмутило не так недисциплінованого студента, як його батьків”. Виключення зі списку, з депутатської фракції, з товариства. Прикметник виключний передає зміст “такий, що поширюється лише на один предмет”. Виключне право. Треба вживати виняткові обставини, виняткова гостинність, виняткові заходи, а не виключні обставини, виняткова мужність, виняткові умови, винятковий випадок, а не виключний випадок і т. ін.
Те саме стосується і прислівника виключно. Він доречний у тому разі, коли виступає в значенні “тільки, лише”. Виключно для тебе. А ось, наприклад, у фразах “Обставина, що має виключно велику вагу”, “Виключно важливий факт” це слово доцільно замінити на винятково.
3. Виключно чи винятково?
Виключно – штучно створений прислівник, яким зловживають мовці, зокрема науковці, публіцисти, хоч на позначення високої міри ознаки є більш підхожі, питомі слова винятково, дуже, надзвичайно. Правильні словосполучення: слухали винятково уважно, дуже ввічливий, надзвичайно сумлінна. Неправильні: слухали виключно уважно, виключно ввічливий, виключно сумлінна.
У ролі видільно-обмежувальної частки бажано замість виключно вживати тільки, лише, як це робили наші класики. “Я люблю тільки таку гру, де я певна, що виграю” (Леся Українка), “Софія Петрівна сердито обвела оком цілу родину, але співчував їй тільки Антоша” (Михайло Коцюбинський), “Лише мох вкриває собою оте віковічне, ніким не займане каміння” (Анатолій Шиян).
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: ЗА ВИНЯТКОМ , БЕЗ ВИНЯТКУ , ВИНЯТОК , БЕЗ ВИКЛЮЧЕННЯ , ЗА ВИКЛЮЧЕННЯМ , ВИКЛЮЧНИЙ , ВИКЛЮЧЕННЯ , ВИНЯТКОВО 2 , ДУЖЕ 3 , ЛИШЕ 1 , ТІЛЬКИ 1 , НАДЗВИЧАЙНО , ВИКЛЮЧНО


матиме такий вигляд: Що таке ЗА ВИНЯТКОМ , БЕЗ ВИНЯТКУ , ВИНЯТОК , БЕЗ ВИКЛЮЧЕННЯ , ЗА ВИКЛЮЧЕННЯМ , ВИКЛЮЧНИЙ , ВИКЛЮЧЕННЯ , ВИНЯТКОВО 2 , ДУЖЕ 3 , ЛИШЕ 1 , ТІЛЬКИ 1 , НАДЗВИЧАЙНО , ВИКЛЮЧНО