Укр. літ. мова на Буковині
уряд
У́ряд.1. Державна установа, відомство, а також місцеве правління, адміністрація. Внаслідок безнастанних жалоб, що податкові уряди, приймаючи старі двайцятки і 4-крейцарові штуки при плаченю податків, не хотять їх вимінювати на теперішну монету, оповістила віденьска дирекция скарбу, що згадані уряди не мають до сего обов’язку, а можуть старі гроші вимінювати на нові лише тоді, коли мають в касах досить готівки (Б., 1895, 15, 3); Прозиванє своєї матерної рускої мови “хахольскою”, мови, що тепер уживає ся у нас у всіх церквах і школах, на університеті, у всіх урядах і парляменті, - се свідчить наглядно про безграничну підлість і нікчемність, якими можуть воювати лише такі нікчемні люди, якими власне є наші домородні москалі (Б., 1895, 31, 1); Похорон бл. п. Митрополита др. Сильвестра Мораря-Андоієвича відбувся в четвер, дня 18. с. м. при участи майже двох соток сьвященства, заступників урядів і товариств і публики, котру можна було числити тисячами (Б., 1895, 17, 3); Ми мусимо числити ся ще й з тим, що наш мужик має свою льогіку, диктовану зрештою самим житєм. Нащо йому рускої школи, що за хосен йому з рускої науки, коли він з нею не може нікуди послати дитину, бо навкруги школи волоскі, уряди волоскі, церкви волоскі. Нічо дивного, що при таких обставинах він користає з кождої нагоди, при якій може навчити дитину волоскої мови, бо тоді волоскі школи стоять для неї отвором (Б., 1907, 91, 1).
2. Приміщення місцевої адміністрації, представників громадського самоврядування. Руска Молдавиця була пристроєна сьвяточно, тисячі Гуцулів творили шпалір від входу в село аж до громадского уряду. Тут привитали нашого посла [Н. Василька] представителі громади в комплєті (Б., 1907, 83, 1).
3. Посада. Найперше став ґр. Капніст аташе при посольстві в Римі і перебув на тім уряді десять літ (Б., 1895, 20, 3);
/ посадові обов’язки. Але практика учить, що предсідатель по найбільшій части не розуміє свого уряду, а через те й надуживає своєївласти (Б., 1899, 35, 2);
● Зложити уряд - скласти посадові обов’язки. Недавно „Діло” подало вість, що п. Барвіньский уступив з виділу “Просьвіти ” і тим самим зложив уряд заступника голови, "мотивуючи се станом свого здоровля” (Б., 1895, 26, 3);
● Обняти уряд - стати на посаду, стати до виконання посадових обов’язків. Відколи митрополит Морар-Андрієвич обняв свій теперішний уряд, запанував в буковиньскій консисториї і у всіх других церковних урядах і заведенях румунізаторский шовінізм (Б., 1895, 5, 1)
// пол. objąć urząd (stanowisko) - стати на посаду.
4. Найвищий орган виконавчої і розпорядчої влади держави, уряд. Посол Тітінґер вносить, щоби виділ кр[аєвий] розібрав теперішну господарку громадску взглядом реформи податкової, яку задумує уряд, і поставив дотичні внесеня (Б., 1895, 5, 3); Се повинно вчинити правительство, бо впроваджене метрик - то робота уряду державного, поручена тільки урядам парохіяльним, за котру тих, що єї сповняють, можна потягнути до одвічальности за кожду неправильність (Б., 1895, 10, 1)
// пол. urząd- 1) установа, відомство, управління, бюро, 2) посада, посадові обов’язки, служба, złożyć urząd - скласти посадові обов’язки, піти з посади.
Ви можете поставити посилання на це слово:

матиме такий вигляд: уряд


матиме такий вигляд: Що таке уряд